Powrót

06.01.2015

Drodzy Przyjaciele i Partnerzy Programu - dziękuję!

Niepostrzeżenie minął rok, Rok Jana Karskiego, apogeum czterech lat programu "Jan Karski. Niedokończona Misja".

Niepostrzeżenie minął rok, Rok Jana Karskiego, apogeum czterech lat programu "Jan Karski. Niedokończona Misja".

Zaczynaliśmy od jednej broszury, strony internetowej w budowie, szukania partnerów i sprzymierzeńców. Teraz jest nas tysiące - fanów, organizatorów i emisariuszy przesłania Karskiego.

Wspólnie zorganizowaliśmy ponad 150 wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i naukowych - małych i dużych, na skalę lokalną i międzynarodową. Od początku roku stronę www.jankarski.org odwiedziło ponad 40 000 osób, w mediach ukazały się setki publikacji i programów przybliżających sylwetkę Karskiego, a facebookowy fanpage polubiło i na bieżąco śledziło blisko 2000 osób.

Przetłumaczona na jedenaście języków wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności" objechała świat. Widzieli ją Amerykanie, Rosjanie, Japończycy, Szwedzi i Finowie, Francuzi, Włosi, Czesi, jak również Brazylijczycy, Austriacy, Węgrzy i Hiszpanie. W Polsce prezentowały ją biblioteki, szkoły, uniwersytety, muzea i domy kultury.

Dziesięć polskich miast zorganizowało Dni Jana Karskiego. Uczestniczyło w nich tysiące mieszkańców Radomia, Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Opola, Płocka, Sopotu, Poznania, Nowego Sącza i Lublina.

Przesłanie Karskiego zabrzmiało jeszcze donośniej podczas publicznych dyskusji i konferencji naukowych. Zainaugurowała je debata w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a zakończyła międzynarodowa konferencja "Jan Karski. Pamięć i odpowiedzialność" na Uniwersytecie Warszawskim. We wszystkich spotkaniach uczestniczyli wybitni przedstawiciele świata nauki, polityki, kultury i sztuki.

Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracowników Muzeum Historii Polski, którym w tym miejscu pragnę gorąco podziękować. Zacznę od Roberta Kostro, dyrektora Muzeum, który cztery lata temu podjął decyzję o rozpoczęciu w MHP programu "Jan Karski. Niedokończona misja" i od października 2010 roku wspierał projekt osobiście i instytucjonalnie.

Dziękuję wszystkim, którzy organizowali, komunikowali, promowali i ogarniali logistykę rozbudowanego programu Roku, zwłaszcza: Natalii Ceterze, Agacie Milczarek, Markowi Stremeckiemu, Elżbiecie Lichockiej, Wojtkowi Paduchowi, Katarzynie Rybarczyk-Krysztofiak, Gabrieli Sierocińskiej-Dec - to dzięki Wam cel programu "Jan Karski. Niedokończona Misja" został zrealizowany, a o Karskim dowiedziały się miliony ludzi w Polsce i na świecie.

Nie trafilibyśmy z naszym przesłaniem tak skutecznie zarówno na salony dyplomatyczne jak i "pod strzechy", gdyby nie wielu oddanych partnerów. Dziękuję im wszystkim, a szczególnie partnerom strategicznym Roku, czyli siostrzanym Fundacjom Edukacyjnym Jana Karskiego. 

Wierzę głęboko w to, że chociaż skończył się Rok Karskiego, Jego lekcja będzie nadal inspirować ludzi wrażliwych i poszukujących prawdy.

Misja Trwa!

Ewa Wierzyńska, lider programu „Jan Karski. Niedokończona Misja” 

 

Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Rozumiem Dowiedz się więcej