Powrót

16.09.2014

Akt urodzenia Jana Karskiego

Zgodnie z metryką urodzenia znajdującą się w Archiwum Archidiecezjalnym w Łodzi Jan Romuald Kozielewski czyli Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Treść dokumentu rozwiewa wszelkie wątpliwości co do daty urodzin legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

Zgodnie z metryką urodzenia Jan Romuald Kozielewski czyli Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Treść dokumentu rozwiewa wszelkie wątpliwości co do daty urodzin legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

treść metryki:

Łódź - Kozielewski Jan Romuald - Działo się w Łodzi w Parafii Świętego Krzyża dnia dwudziestego szóstego lipca /ósmego sierpnia tysiąc dziewięćset czternastego roku o godzinie dziesiątej rano. Stawił się Stefan Kozielewski, rymarz z Łodzi czterdzieści cztery lata mający, w obecności Tomasza Jasińskiego i Jakuba Pilarskiego, pełnoletnich obywateli z miasta Łodzi i przedstawili nam dziecię płci męskiej urodzone dnia jedenastego/dwudziestego czwartego kwietnia bieżącego roku o godzinie trzeciej rano z jego małżonki Walentyny z Burawskich, trzydzieści dziewięć lat mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym dano imię Jan Romuald, a rodzicami chrzestnymi byli: Tomasz Jasiński i Petronela Bogdańska. Akt ten stawiającym i świadkom przeczytany. Przez nas podpisany - Ksiądz Szmidel Kazimierz.

Oryginalny wpis w języku rosyjskim przetłumaczyła Justyna Krogulska.

W dokumencie używane jest podwójne datowanie: dwudziestego szóstego lipca/ósmego sierpnia oraz jedenastego/dwudziestego czwartego kwietnia. Pierwsza data zapisana jest według kalendarza juliańskiego, a druga według używanego współcześnie w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni. Prawidłowa data to ta druga. Oznacza to, że według posiadanego dokumentu Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r.

By powiększyć dokument czytaj tutaj 

Źródło: Justyna Krogulska, szukaj-korzeni.pl; Księga metrykalna z wpisem chrztu Jana Karskiego znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Łodzi.

 

Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Rozumiem Dowiedz się więcej