Mediateka

Materiały

Rok Karskiego 2014 4 / 23

Filmy 1 / 25

"Przyjechałem do ciotki Zofii", Łódź, 13.05.2014
Reportaż Krystyny Piasecznej poświęcony amerykańskiej sztuce o Janie Karskim przygotowanej przez Crossroads Repertory Theater. Materiał jest fragmentem codziennego serwisu informacyjnego TVP Łódź - Łódzkich Wiadomości Dnia.

Spektakl "Przyjechałem do ciotki Zofii" o Janie Karskim, przygotowywany przez kilka lat na amerykańskim Indiana State University, po raz pierwszy wystawiony 9 i 10 maja na festiwalu teatralnym Here and Now w Mannheim w Niemczech. W Polsce odbyły się trzy przedstawienia:13.05, Centrum Dialogu im. M. Edelmana ŁÓDŹ; 15.05, Teatr im. Stefana Żeromskiego KIELCE; 18.05, Muzeum Historii Żydów Polskich WARSZAWA

Przyjechałem do ciotki Zofii" jest zarówno tytułem sztuki, jak i tajnym hasłem ostatniej misji Karskiego. Arthur Feinsod, autor tekstu i dyrektor artystyczny Teatru Repertuarowego Crossroads (Rozdroże) na Uniwersytecie Stanu Indiana z pomocą reżysera Dale’a McFaddena stworzyli spektakl oparty na biografii kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

Przenosząc losy Karskiego na teatralne deski czerpali z wielu źródeł, próbując jednocześnie stworzyć studium psychologiczne bohatera wojennego, jak i emocjonujący, pełen akcji thriller. Autor skupił się nie tylko na tym, by wiernie oddać historię, namawia nas również do tego, byśmy razem z Karskim podążyli ku źródłom jego heroicznej postawy. Powtarza za Karskim prośbę, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy.

Autor - Arthur Feinsod

Reżyseria - Dale McFadden

Występują - Brad Venable, Josh Krause, Julie Dixon i Alex Miller

Producent - Mary Skinner

Czas akcji - Jeden dzień w 1978 roku oraz różne momenty w latach 1926 - 1943

Organizatorzy: 2B Production, Indiana State University, Muzeum Historii Polski

Źródło: