Mediateka

Materiały

Genealogia 2 / 23

Dokumenty 9 / 9

Matka Walentyna Burawska
Matka Walentyna Burawska po śmierci męża zajęła się wychowaniem licznego potomstwa. Pomagał jej w tym najstarszy syn – Marian Stefan, który według relacji krewnych był prawdziwym wsparciem dla całej bliższej i dalszej rodziny.

Walentyna przeżyła męża o 17 lat. Zmarła 8 stycznia 1937 roku w Warszawie mając 63 lata. Na zdjęciu: Akt ślubu, 1896 r. Oryginalny wpis w języku rosyjskim przetłumaczyła Justyna Krogulska.

Treść dokumentu:

Łódź. Działo się w mieście Łodzi w parafii Świętego Krzyża, dwudziestego ósmego stycznia (dziewiątego lutego) tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego szóstego roku o godzinie piątej po południu. Oświadczamy, iż w obecności świadków Stefana Bogdańskiego i Wawrzyńca Pawlickiego, pełnoletnich robotników z Łodzi, w dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo pomiędzy Stefanem Kozielewskim, kawalerem, siodlarzem, dwadzieścia pięć lat mającym, w Łodzi pod numerem 1183 zamieszkałym, w Zadzimiu sieradzkiego powiatu urodzonym, synem Andrzeja i jego żony Petroneli z Kosińskich, i Walentyną Burawską, panną przy matce zostającą, dwadzieścia jeden lat mającą, w Łodzi pod numerem 1185 zamieszkałą, w osadzie Tymianka brzezińskiego powiatu urodzoną z nieżyjącego już Cypriana i żyjącej jego żony Aurelii z Pileckich.

Ciąg dalszy na drugiej stronie.

Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w tutejszym kościele parafialnym ogłoszone, a więc ósmego (dwudziestego) października zeszłego roku i w dwie następne niedziele. Nowo zaślubieni umowy przedślubnej nie zawarli. Religijny obrzęd zawarcia związku małżeńskiego dopełnił ksiądz Kazimierz Cichalewski, miejscowy wikariusz. Akt ten nowo zaślubionym i świadkom przeczytany został, przez nas podpisany. Ks. M. Hibner wikary.

Źródło: Justyna Krogulska, szukaj-korzeni.pl; Baza Metryki: metryki.genealodzy.pl Polskiego Towarzystwa Genealogicznego: genealodzy.pl