Mediateka

Materiały

Genealogia 2 / 23

Dokumenty 1 / 9

Akt urodzenia Jana Karskiego
Jan Romuald Kozielewski czyli Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Księga metrykalna z wpisem chrztu Karskiego znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Łodzi.

treść metryki:

Łódź - Kozielewski Jan Romuald - Działo się w Łodzi w Parafii Świętego Krzyża dnia dwudziestego szóstego lipca /ósmego sierpnia/ tysiąc dziewięćset czternastego roku o godzinie dziesiątej rano. Stawił się Stefan Kozielewski, rymarz z Łodzi czterdzieści cztery lata mający, w obecności Tomasza Jasińskiego i Jakuba Pilarskiego, pełnoletnich obywateli z miasta Łodzi i przedstawili nam dziecię płci męskiej urodzone dnia jedenastego/dwudziestego czwartego/ kwietnia bieżącego roku o godzinie trzeciej rano z jego małżonki Walentyny z Burawskich, trzydzieści dziewięć lat mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym dano imię Jan Romuald, a rodzicami chrzestnymi byli: Tomasz Jasiński i Petronela Bogdańska. Akt ten stawiającym i świadkom przeczytany. Przez nas podpisany. Ksiądz Szmidel Kazimierz

Ciąg dalszy na drugiej stronie.

Oryginalny wpis w języku rosyjskim przetłumaczyła Justyna Krogulska. W dokumencie używane jest podwójne datowanie: dwudziestego szóstego lipca /ósmego sierpnia oraz jedenastego /dwudziestego czwartego/kwietnia. Pierwsza data zapisana jest według kalendarza juliańskiego, a druga według używanego współcześnie w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni. Prawidłowa data to ta druga. Oznacza to, że według posiadanego dokumentu Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r.

Źródło: Justyna Krogulska, szukaj-korzeni.pl; Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi
 

Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Rozumiem Dowiedz się więcej