Dokumenty 8 / 54

Druga rodzina prapradziadka Franciszka
Żona Franciszka Marianna zmarła 17 lipca 1829 roku w wieku 51 lat. W tym samym czasie prapradziadek zakończył służbę we dworze i osiadł na stałe w Brzozowie. Prowadził tam własne gospodarstwo.

Cztery lata później 24 kwietnia 1833 roku w kościele parafialnym w Bielawach poślubił 34.letnią wdowę Zuzannę Żakową, piastunkę we dworze w Mrodze.  Urodziły im się dwie córki – Julianna i Łucja. Franciszek Kozielewski zmarł w wieku 63 lat, 12 grudnia 1841 roku w Brzozowie. Na zdjęciu: Akt zgonu, 1841 r.

Treść dokumentu:

Wieś Brzozów, Zejście Franciszka Kozielewskiego.

Działo się w mieście Bielawach dnia trzynastego grudnia tysiąc osiemset czterdziestego pierwszego roku o godzinie dziewiątej z rana, stawił się Mateusz Kozielewski karbowy z Popówka lat dwadzieścia osiem i Wojciech Kosiewicz karbowy z Mrogi lat czterdzieści mający i oświadczyli nam,

Ciąg dalszy na drugiej stronie.

iż tam w Brzozowie dnia wczorajszego o godzinie dziesiątej przed południem umarł Franciszek Kozielewski gospodarz z Brzozowa lat siedemdziesiąt mający, którego rodzice nie znani, pozostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Zuzannę z Piątkowskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Franciszka Kozielewskiego – akt ten stawiającym, z których pierwszy jest synem zmarłego, przeczytany, a przez nas tylko podpisanym został, bo stawiający pisać nie umieją. Ks. Dzimiński proboszcz bielawski.

 

Źródło: Justyna Krogulska, szukaj-korzeni.pl; Baza Metryki: metryki.genealodzy.pl Polskiego Towarzystwa Genealogicznego: genealodzy.pl