Mediateka

Materiały

Raport Karskiego. Wielka Brytania 14 / 23

Audio 1 / 1

1995
Relacje władz polskich w kraju i w Anglii
Jan Karski opowiada o relacjach krajowych władz podziemnych z rządem RP w Londynie i sytuacji Polski na arenie międzynarodowej.

Jan Karski opowiada Maciejowi Wierzyńskiemu, jak wyglądały relacje krajowych władz podziemnych z rządem RP w Londynie oraz jaka naprawdę była w czasie II wojny światowej sytuacja Polski na arenie międzynarodowej.  

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii Jan Karski od razu chciał składać raport nie tylko o tym, z czym miał przyjechać, a więc o strukturze Polskiego Państwa Podziemnego, ale i o tym, co widział - o getcie, obozie przejściowym w Izbicy. 

Swego pobytu w Anglii nie mógł jednak zacząć od spotkań - najpierw musiał dojść do siebie, spisać raport oraz czekać, aż będzie możliwość rozmawiania z najwyższymi władzami. 

Józef Rettinger uczył Karskiego, jak powinien przekazywać swój raport - miał się zmieścić w jak najkrótszym czasie. Po wielu próbach Karski nauczył się opowiadać o wszystkim w czasie 19 minut. 

 

"Spotkania w Anglii" to część wywiadu przeprowadzonego z Janem Karskim przez Macieja Wierzyńskiego w Waszyngtonie w roku 1995. Na podstawie tego wywiadu-rzeki powstaje książka Macieja Wierzyńskiego, która jesienią 2012 r. ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. 

Źródło: Archiwum Macieja Wierzyńskiego